Co to jest aktywny tempomat i jak działa?
Każdy kierowca, który spotkał w kierowanym pojeździe aktywny tempomat, z pewnością doceni jego zalety i nie będzie chciał już przesiadać się do auta bez tego udogodnienia. Czym właściwie on jest? Czym jest aktywny tempomat i jak działa? Postaramy się wam to przybliżyć w przystępnej formie.
Czym jest tempomat aktywny?
Adaptive/Active Cruise Control (nazywany skrótowo ACC, czyli właśnie aktywny tempomat) jest „inteligentnym” systemem, dzięki któremu nasze auto samoczynnie zwalnia, czy nawet hamuje, w przypadku wykrycia przeszkód znajdujących się przed maską. Służy również do utrzymywania stałej odległości przed samochodem jadącym przed nami. Bardziej zaawansowany system będzie potrafił także zmienić pas ruchu oraz dalej utrzymywać na nim pożądaną prędkość. Dla kierowcy oznacza to wygodę, gdyż nie musi naciskać pedału gazu ani kontrolować stale prędkości.
Jak działa tempomat aktywny?
Zapewne zastanawiasz się, w jaki sposób aktywny tempomat ocenia odległość twojego samochodu od innych pojazdów czy też przeszkód? Odpowiedzialny za to jest cały system komputerowy. Cała infrastruktura. Analizuje ona dane uzyskiwane z sensorów monitorujących, które są zamontowane przedniej części nadwozia, oraz w lusterku wstecznym.
Stosuje się dwa rodzaje czujników – są to:
- radary,
- lidary, czyli urządzenia oparte na pracy lasera.
Sensory obu rodzajów działają w podobny sposób: wysyłają sygnały (inaczej mówiąc fale) w przestrzeń znajdującą się przed pojazdem. Jeżeli w tym obszarze znajdzie się jakaś przeszkoda, sygnał odbija się od niej i wraca do czujnika. System na podstawie tych danych analizuje odległość przeszkody od czujnika.
Korzystając z niego kierowca sam ustala, jaki dystans chce utrzymać np. od poprzedzającego pojazdu. To tempomat „zasugeruje”, z jaką prędkością najlepiej jechać, aby utrzymać zadaną odległość. Dzięki temu systemowi samochód automatycznie zwolni, jeśli nastąpi zbytnie zbliżenie się do pojazdu znajdującego się przed nim. System sprawi, że samochód zwiększy prędkość, kiedy pojazd znajdujący się przed nim przyspieszy i się oddali.
Jak używać tempomatu?
Obsługa tempomatu jest dziecinnie prosta – aktywuje się go przyciskiem „set” po osiągnięciu przez nasz samochód odpowiedniej prędkości.
Rodzaje tempomatów w samochodach
Istnieje kilka rodzajów tempomatów spotykanych w dzisiejszych autach:
- Aktywny tempomat, który działa w określonych prędkościach. Jest to najstarsza wersja urządzenia, która nadaje prędkość od np. 30 km/h do 200 km/h. Dzięki dolnej granicy prędkości system nie będzie używany gdy np. staniemy w korku. Wtedy tempomat po prostu wyłączy się i hamować będziesz musiał samodzielnie.
- Aktywny tempomat posiadający pełen zakres prędkości. Tego typu system jest ulepszoną wersją poprzedniego i nie posiada żadnych ograniczeń. Automatycznie zatrzyma Twój pojazd, który sam nie będzie mógł ruszyć z miejsca. Wznowienie ruchu wymagać będzie działania ze strony kierowcy.
- Aktywny tempomat w systemie „Stop&Go”. Jest to najbardziej wszechstronny i najnowocześniejszy system, obsługujący pełen zakres prędkości, automatycznie zwalniający do zera a także samodzielnie ruszający i dodający gazu. Kierowca zobligowany jest jedynie do nadzorowania pracy kierownicy. ten nowoczesny system sprawdzi się równie dobrze w ruchu miejskim czy w korkach na ulicy, jak również podczas szybkiej jazdy na autostradzie.