Informacje prasoweInne

Jak dobrać sygnalizatory świetlne do robót drogowych?

Wszędzie tam, gdzie są prowadzone roboty drogowe, należy zastosować odpowiedni typ oznakowania pionowego, poziomego oraz sygnalizację świetlną. To podstawowe elementy, które są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jak w takim razie oznaczyć miejsce przeprowadzanych robót na drodze? Jakie sygnalizatory świetlne powinny stanąć w pobliżu niebezpiecznych miejsc? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej!

Urządzenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, czyli sygnalizatory świetlne na czas remontu drogi

Zarządcy dróg oraz podmioty odpowiedzialne za reorganizację ruchu drogowego na czas prac remontowych są zobligowani do stosowania odpowiednich oznaczeń. Mowa tu nie tylko o znakach informacyjnych, ale także poziomych pasach na jezdni w kolorze żółtym.

W miejscach, gdzie roboty drogowe mocno ingerują w ruch na drodze, np. zachodzi konieczność wprowadzenia ruchu wahadłowego. W takiej sytuacji stosujemy sygnalizatory świetlne z barwą: białą, czerwoną, żółtą i czarną.

Ciekawą ofertę oznaczeń i sygnalizacji dla zarządców i podmiotów odpowiedzialnych za organizację ruchu drogowego znajdziemy na stronie sklepu internetowego Znakidrogowe24: https://znakidrogowe24.pl/pl/c/Sygnalizatory-wahadlowe/746 .

Kolory sygnalizatorów świetlnych stosowanych w przypadku remontów

Najczęstsze zmiany w organizacji ruchu drogowego to te, gdzie chwilowo wprowadzamy ruch wahadłowy na danym odcinku jezdni. Przykładowo: kiedy roboty budowlane są prowadzone na prawym pasie, wtedy niezbędne jest zastosowanie sygnalizacji świetlnej, która pozwoli na bezpieczny przejazd pojazdów nadjeżdżających prawym pasem przez lewy pas.

Sygnalizatory świetlne stosowane w przypadku robót drogowych uwzględniają najczęściej dwie opcje:

  • Podwójny sygnalizator z barwą czerwoną i zieloną.
  • Potrójny sygnalizator z barwą czerwoną, pomarańczową i zieloną.

Warto mieć na uwadze, że przed miejscem, gdzie obowiązuje ruch wahadłowy, można też umieścić pachołki drogowe. Takie elementy do oznaczenia terenu robót drogowych znajdziemy w ofercie pod adresem: https://znakidrogowe24.pl/pl/c/Pacholki-drogowe/763.

W przypadku sterowania ruchem wahadłowym stosujemy najczęściej Znak sygnalizacji świetlnej A-29, czyli żółty trójkąt z czerwonym obramowaniem. To dodatkowe ostrzeżenie dla kierowców, aby zachować wzmożoną ostrożność podczas poruszania się drogą o ruchu wahadłowym lub w miejscach, gdzie tuż obok pasa ruchu znajdują się maszyny budowlane.

Organizacja ruchu na czas remontu a sygnalizatory świetlne

Zarządcy dróg w Polsce są zobligowani do tego, aby stosować oznaczenia, które zapewniają bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego[1]. Dzięki temu osoby korzystające z dróg publicznych mogą swobodnie poruszać się po wybranych pasach ruchu.

W przypadku sygnalizacji świetlnej ta znajduje zastosowanie przede wszystkim w miejscach, gdzie remont drogi lub innych elementów infrastruktury drogowej blokuje jeden z pasów ruchu. Bez odpowiednio zamontowanych i ustawionych sygnalizatorów uczestnicy ruchu drogowego byliby narażeni na wypadki i kolizje.

Najważniejsze zasady zabezpieczenia terenu robót drogowych

Zabezpieczenie i oznakowanie robót drogowych powinno być prowadzone w pasie drogowym tak, aby odpowiednio wcześnie poinformować kierowców o utrudnieniach w ruchu. Niezbędne w tym przypadku są urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, czyli sygnalizatory, a także: pachołki, znaki pionowe oraz poziome oznakowanie w żółtej barwie.

Warto dodać, że sygnalizatory świetlne z odblaskami na potrzeby np. przygotowania ruchu wahadłowego powinny być widoczne od zmroku do świtu w odległości minimum 150 metrów przy oświetleniu ich światłami drogowymi pojazdu.

[1]https://www.gov.pl/web/gddkia/znaki-drogowe-sygnalizacja-oswietlenie—rodzaje-i-zasady-rozmieszczenia-na-sieci-drog-krajowych

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *