Jak działają samochody hybrydowe?
Największą zaletą samochodów hybrydowych jest to, że wykorzystują alternatywne do silnika spalinowego źródło energii, dzięki czemu osiągają lepsze rekordy zużycia paliwa, zmniejszają emisję zanieczyszczeń, a dodatkowo sprawiają, że jazda staje się przyjemniejsza i bardziej przyjazna dla środowiska.
Silnik elektryczny i silnik benzynowy zarządzane przez elektroniczny system
Najczęściej spotykane samochody hybrydowe to takie, które łączą równolegle silnik elektryczny i silnik benzynowy. Tak jest na przykład w przypadku modeli Toyoty. Fakt, że jest to konfiguracja równoległa oznacza, że istnieje kilka możliwych kombinacji działania:
- tylko elektryczny,
- tylko benzynowy,
- benzynowy i elektryczny jednocześnie.
To system zarządzania będzie decydował, kiedy każda konfiguracja będzie uruchamiana.
Idea samochodu hybrydowego polega na tym, że jego jednostka sterująca będzie starała się jak najdłużej utrzymywać silnik elektryczny w ruchu, aby zminimalizować zużycie paliwa, a jednocześnie zminimalizować emisję zanieczyszczeń. Idealne momenty to start, jazda z niewielką prędkością (na przykład na parkingu, w dzielnicy mieszkalnej lub w korku) i inne podobne sytuacje.
Kiedy potrzebujemy pełnej mocy samochodu, oba silniki wejdą do pracy, aby zapewnić nam wymagane przyspieszenie. Innym przypadkiem jest uruchomienie samochodu przy zimnym silniku benzynowym, w którym to momencie samochód ruszy i rozgrzeje się zasilając akumulator. Zazwyczaj, jeśli samochód jest ciepły lub niezbyt zimny, będziemy mogli od razu ruszyć za pomocą silnika elektrycznego.
Ładowanie akumulatora elektrycznego
Jedną z cech charakterystycznych tych samochodów jest to, że ładują one baterię silnika elektrycznego na kilka sposobów: z jednej strony, jak wspomniano wyżej (poprzez silnik spalinowy), a z drugiej – dzięki naszej jeździe. Zobaczmy jak:
- Poprzez hamowanie regeneracyjne: kiedy naciskamy na pedał hamulca, układ wykorzysta część siły hamowania do ładowania akumulatora. Jest to często określane jako wykorzystanie energii, która w przeciwnym razie zostałaby zmarnowana w postaci ciepła, do wytworzenia energii elektrycznej. Kluczem do maksymalnego wykorzystania tego typu ładowania jest jak najdłuższe hamowanie, czyli delikatne hamowanie.
- Wykorzystanie bezwładności samochodu. Prowadząc samochód często zwalniamy pedał gazu i dzięki bezwładności utrzymujemy samochód w ruchu, np. na zjazdach lub na płaskim terenie, przy zbliżaniu się do świateł lub wolniejszego ruchu. W tym momencie komputer centralny aktywuje wytwarzanie energii elektrycznej poprzez wykorzystanie swobodnego ruchu samochodu.