Jaki samochód uznajemy za ciężarowy?
W pierwszej chwili pytanie – Jaki samochód uznajemy za ciężarowy? – może wydawać się odrobinę dziwne. Przecież chyba każdy kierowca wie, jak wygląda samochód ciężarowy. Duża paka, miejsce na towar, duża ładowność. I okazuje się, że tak nie jest. Ze to, co wydaje się proste, takie nie jest. Zwłaszcza, jeśli chodzi o przedsiębiorców i podatki. Dla przedsiębiorcy nie jest bowiem ważne jak wygląda samochód, ale to, czy spełnia on warunki określone w ustawie o podatku od towarów i usług. Tak, ma to ścisły związek z podatkiem VAT.
Kiedy samochód można uznać za ciężarowy?
To czy samochód można uznać za ciężarowy zależy od spełnienia warunków określonych w ustawie o VAT. Najczęściej, aby samochód został uznany za ciężarowy, wystarczy, że będzie to pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) większej niż 3500 kilogramów, czyli 3,5 tony. Pod tą definicję podchodzi sporo pojazdów i tutaj nie powinno być problemów, z uznaniem danego samochodu, spełniającego ten warunek, za ciężarowy.
No dobrze, ale co z samochodami, których DMC jest mniejsza niż 3,5 tony? Czy one nie mogą być uznane za samochód ciężarowy? Otóż mogą, ale muszą spełnić przynajmniej jeden z poniższych warunków:
- Strefa ładunkowa musi być odgrodzona od pierwszego rzędu siedzeń, przy pomocy ściany lub trwałej przegrody.
- Część przeznaczona do transportu towarów musi być otwarta.
- Kabina kierowcy oraz nadwozie, są zaprojektowane jako oddzielne elementy pojazdu, tworzące całość i przeznaczone do przewozu towarów.
Fakt, że samochód spełnia jeden z powyższych warunków potwierdzane jest podczas badania technicznego na stacji diagnostycznej. Dodatkowo jest to zawarte w adnotacji znajdującej się w dowodzie osobistym.
Oprócz powyższych warunków, za samochód ciężarowy uznaje się też pojazdy o DMC mniejszej niż 3,5 tony w przypadku, kiedy:
- Są to samochody o specjalnym znaczeniu. Co z kolei wynika z dokumentów, które są wydawane zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.
- Są to samochody określone przez art. 86a ust. 16 ustawy o VAT. Jednym z takich pojazdów, jest np. karawan.
Dlaczego jest to takie ważne?
To, czy samochód jest, w myśl przepisów, samochodem ciężarowym jest ważne ze względu na ustawę o VAT. Bowiem, jeżeli rozliczamy samochód ciężarowy, to przysługuje nam odliczenie 100% zapłaconego podatku VAT. Na to, czy samochód jest oznaczony jako ciężarowy, należy też zwrócić uwagę podczas likwidacji ewentualnej szkody. Kiedy np. musimy skorzystać z ciężarowego samochodu zastępczego np. po wypadku i dodatkowo prowadzimy działalność gospodarczą. Wtedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, jaki pojazd zastępczy dostajemy. Czy na pewno jest to samochód ciężarowy. To może być kluczowe podczas likwidacji szkody.