Samochody

Mycie samochodu w zimie

Wiadomo jest, że jak dbamy o nasz samochód, tak długo będzie nam służył. Zima to okres, w którym szczególnie trzeba dbać o nasz pojazd, żeby nie robił nam niespodzianek. Jednym ze sposobów na to, aby utrzymać auto w dobrej kondycji jest mycie.

Zimą droga jest posypana piaskiem, solą, żwirem. Wszystko to, aby zapewnić kierować bezpieczeństwo. Jednakże od tych środków niszczy się karoseria naszego samochodu. Żwir odbija się od lakieru, piaskarka sypie piaskiem, który również uderza po karoserii. Sól, która rozpuszcza śnieg, lód, przyspiesza rdzewienie. Dlatego warto umyć samochód zimą po to, aby zmyć brud, powstający na skutek błota poślizgowego i sól, która przyczynia się do korozji podwozia.

Kiedy myć auto?

Zatem, kiedy myć samochód? Najlepiej poczekać, aż będzie panowała dodatnia temperatura. Dlaczego? Dlatego, że auto szybciej wyschnie i nie zamarznie. Mycie samochodu na mrozie jest złym pomysłem. Po pierwsze, samochód nie wyschnie całkowicie, tzn. w zamkach, na uszczelkach i w innych zakamarkach będzie woda. Po drugie, przy porządnym mrozie wszystko zamarznie. Czyli może się okazać, że następnego dnia przyjdzie nam szarpać się z drzwiami. I nie dostaniemy się do środka. Tu ważna uwaga: jeśli nie możemy otworzyć drzwi, nie należy szarpać za klamkę, bo… można ją wyrwać. Śmieszne? Niemożliwe? A jednak! Przypadkiem pewna para powiedziała mi to, kiedy sama nie mogłam otworzyć drzwi. Rada: należy odczekać, aż odmarzną.

Po umyciu samochodu

Po myciu samochodu najlepiej powycierać wszystkie uszczelki przy drzwiach. Tam zawsze dostaje się woda, nawet w trakcie jazdy w deszczu.
Niektórzy z nas posiadają garaże. Ale czy mając garaż, czy nie, należy auto osuszyć po całodziennym użytkowaniu. Mam na myśli nie tylko uszczelki drzwi, ale także gumowe dywaniki, na których gromadzi się woda. Należy je osuszyć bawełnianą szmatą. A jak ktoś ma garaż, najlepiej jest wyciągać dywaniki. Moja metoda, to położyć bawełnianą szmatę, która wchłonie nadmiar wody. Należy wyciągać mokre dywaniki po to, by uniknąć zawilgocenia elektroniki.

Nasuwa się jeszcze jedno pytanie: skoro myjemy samochód z zewnątrz, to czy należy myć komorę silnika? Jeśli komora jest brudna, to i jej przyda się mycie. Ale należy to robić przed zimą i po zimie. Powód jest prosty. Większość samochodów ma pełno elektroniki. Nie należy myć komory silnika samemu, jeśli się na tym nie znamy. Niektórzy producenci zalecają odwiedzać autoryzowane stacje obsługi. Z myciem komory silnika należy uważać. Nieumiejętne mycie komory silnika może nas drogo kosztować. Elektronika, komputer ulegną uszkodzeniu. Rada jest taka: najlepiej zgłosić się do zakładu, który się tym zajmuję, czyli oddać samochód w ręce fachowców.

Wiemy już, w jakich warunkach najlepiej myć samochód. Pozostało tylko pytanie czym? Najlepiej myć samochód miękką gąbką albo pod ciśnieniem tzw. karcherem. Albo pojechać na myjnię ręczną. Należy unikać myjni automatycznych. Te wielkie szczoty może umyją samochód, ale za to jak pięknie porysują lakier. A wtedy to nie jest przyjemny widok. Widok rys na lakierze.

Artykuł opublikowany dnia 7.03.2009, edytowany 12.12.2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *