Samodzielna renowacja lakieru samochodowego
Zastanawiasz się, czy realizowane w domowych warunkach przywrócenie lakierowi dawnej świetności jest możliwe? Tak, nie ma żadnych przeszkód do tego, aby zrobić to samodzielnie. Nie potrzeba do tego żadnych specjalnych umiejętności. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to zachowanie prawidłowej kolejności prac oraz dobór odpowiednich elektronarzędzi. W artykule znajdziesz garść przydatnych porad w tym zakresie.
Dlaczego potrzebna jest renowacja lakieru?
Polerowanie karoserii powinno być wykonywane regularnie, raz na kilka lat. Dzięki temu można:
- przywrócić naturalny kolor lakieru i zapewnić mu piękny błysk, co ma duże znaczenie w kwestiach estetycznych,
- zlikwidować rysy czy odpryski, które negatywnie wpływają na wygląd samochodu – dotyczy to również swirli, czyli kolistych rys, które są widoczne w słońcu,
- zabezpieczyć karoserię przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, które mogą prowadzić do rozwoju korozji.
Renowacja jest niezbędna wówczas, gdy na lakierze znajduje się sporo powierzchownych uszkodzeń oraz gdy jest on zmatowiały albo utleniony. Polerka do samochodu może być potrzebna również przed sprzedażą auta – potencjalny nabywca widząc, że karoseria samochodu jest w dobrym stanie, może być skłonny do zapłacenia większej kwoty.
Nierzadko, nawet po wizycie u lakiernika, ostateczny efekt nie jest idealny. Może to być spowodowane błędami podczas odnawiania lakieru, w tym użyciem zbyt ostrej pasty czy nierównomiernym naciskiem w trakcie polerowania. Prowadzą one do występowania:
- hologramów, czyli skaz widocznych wówczas, gdy światło pada pod odpowiednim kątem,
- efektu mory (skórki pomarańczy), która objawia się nierównościami na powierzchni lakieru.
Samodzielna renowacja lakieru może być dobrym sposobem na usunięcie takich defektów. To korzystne rozwiązanie dlatego, że nie musisz ponosić wysokich kosztów związanych z wizytą w serwisie, a także czekać w kolejce na zrealizowanie usługi.
O czym pamiętać podczas renowacji lakieru w aucie?
Aby efekt był zgodny z Twoimi oczekiwaniami, musisz użyć odpowiednich narzędzi. W tym wypadku sprawdzą się sprzęty przeznaczone do szlifowania i polerowania. Warto stosować te, które mają zasilanie akumulatorowe. Ich użytkowanie wiąże się z:
- dużą mobilnością – nie ma potrzeby stosowania kabla, dlatego wszelkie prace wykonasz na przykład w garażu, w którym nie ma dostępu do gniazdka,
- łatwością obsługi – decyduje o tym kompaktowa budowa i niewielka waga.
- sporą wydajnością – akumulator zapewnia odpowiednią moc przez wiele godzin.
Urządzenia RYOBI® działają w oparciu o system ONE+™, dzięki któremu jedną baterię użyjesz w różnych sprzętach – jej wymiana jest łatwa i szybka. Zaletą tych sprzętów jest również wiele przydatnych rozwiązań, jak rączka w kształcie półksiężyca, w którą wyposażona jest polerka do samochodu. Pozwala ona na pracę w trudno dostępnych miejscach,
Jeśli chodzi o pasty, trzeba wykorzystać dwie, czyli:
- cuttingową (heavy cut – mocno ścierną) lub polishingową (fast cut – przydatną do samochodów z lakierem akrylowym, niemetalizowanym), która posłuży Ci do korekty lakieru,
- wykończeniową (ultra fine) – jest niezbędna do wygładzania.
Pamiętaj również o zakupie odpowiednich padów polerskich. Do twardego lakieru przydaje się gąbka z tzw. futrem, natomiast w przypadku średniego i miękkiego należy zastosować pad piankowy.
Czytaj więcej na temat tego, jak zadbać o auto.
Polerowanie samochodu krok po kroku
Na początek warto przeprowadzić dokładne oględziny lakieru. Pamiętaj, że renowacja nie jest polecana wtedy, gdy na karoserii występują głębokie rysy i odpryski, dochodzące do lakieru podkładowego, a także złuszczenia.
Uzyskanie odpowiedniego efektu nie jest możliwe również w tych miejscach, w których pojawiły się ogniska korozji, czyli charakterystyczne bąble. W tym wypadku potrzebna będzie szlifierka do samochodu, na przykład kątowa, dzięki której usuniesz rdzę. Nierzadko będą potrzebne także narzędzia do lutowania, które wykorzystasz do połączenia blachy.
Przed rozpoczęciem prac warto dokładnie umyć samochód – służą do tego myjki ciśnieniowe. Ważne jest również odtłuszczenie lakieru – w tym celu użyj na przykład alkoholu izopropylowego.
Kolejne etapy to:
- wygładzanie powierzchni – polerka do samochodu powinna być prowadzona powoli i należy ją lekko dociskać do powierzchni; pracę warto podzielić na mniejsze kawałki, dzięki czemu pasta nie będzie wysychać,
- usunięcie resztek pasty za pomocą szmatki z mikrofibry,
- kontrola stanu lakieru – w tym celu warto odtłuścić jego powierzchnię, a następnie użyć latarki; jeśli pozostały hologramy, należy ponowić czyszczenie lakieru.
Efekt, jaki uzyskasz dzięki renowacji, będzie dłużej widoczny, jeśli zastosujesz kilka zasad. Ważne jest, aby regularnie czyścić samochód, unikając myjni szczotkowych, oraz zabezpieczać karoserię woskiem ochronnym (przyda się do tego mini polerka do samochodu). Do pielęgnacji nie wolno używać agresywnych kosmetyków, gdyż mogą one doprowadzić do uszkodzenia powłoki.
Aby jeszcze lepiej zadbać o auto, polerowanie można połączyć z kompleksowym czyszczeniem pojazdu. Przyda się do tego jeden z odkurzaczy RYOBI® przeznaczony do pracy na sucho i mokro. Dzięki temu samochód będzie wyglądał efektownie nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz.
Artykuł Partnera