BezpieczeństwoW drogę

Temperatura w aucie

Pewnie nie wiele z nas zdaje sobie sprawę z tego, że temperatura we wnętrzu samochodu wpływa na samopoczucie kierowcy. W samochodzie mamy do dyspozycji ogrzewanie, wentylację a w niektórych klimatyzację. Nie tylko służą ogrzewaniu wnętrza samochodu, ale także odparowaniu szyb.

W aucie nie powinno być za gorąco. Średnia temperatura powinna wynosić 20 – 22 ° C. W zimie, kiedy jeździmy samochodem, mamy na sobie ubranych kilka warstw odzieży. Jest nam niewygodnie, mamy ograniczone ruchy. Nie należy wtedy nastawiać ogrzewania na maksimum, ponieważ w samochodzie będzie panowała zbyt wysoka temperatura. Będziemy się czuć niekomfortowo. Będzie nam za duszno, za gorąco, a przede wszystkim zacznie nas ogarniać błoga senność. Jest to bardzo niebezpieczne, bo można zasnąć za kierownicą. W rezultacie możemy spowodować wypadek. W samochodzie nie powinna też panować zbyt niska temperatura. Najlepiej nawiew, ogrzewanie nastawić na optimum. Wtedy w pojeździe będzie panowała średnia temperatura sprzyjająca jeździe samochodem.

Jak powinniśmy podróżować w lecie i zimą?
Zimą nie należy nastawiać ogrzewania na full. I nie róbmy sobie w samochodzie sauny! Po wyjściu z ciepłego wnętrza pojazdu na mróz możemy się przeziębić. Poza tym stajemy się znużeni, senni. Nasza reakcja na sytuacje na drodze znacznie się obniża.
Latem nie należy nastawiać klimatyzację na zbyt niską temperaturę. Myślę, że dobrze jest, kiedy jest o 2-3 stopnie mniej niż temperatura panująca na zewnątrz pojazdu. Pamiętajmy, że nie należy przesadzać z używaniem klimatyzacji.

Co należy robić w podróżach na dłuższych dystansach?
Należy w trakcie postoju na parkingu wietrzyć samochód. Zrobić tzw. przewiew. Po to, aby we wnętrzu było świeże powietrze. Będzie nam się lepiej podróżowało. Najlepiej zrobić kilka takich przerw. Przynajmniej odpoczniemy, a i podróż będzie przyjemniejsza.

Co do klimatyzacji…należy ją czyścić w warsztacie, który zajmuje się czyszczeniem klimatyzacji. Można zrobić to także samodzielnie, jednak należy używać odpowiednich preparatów przeznaczonych do czyszczenia klimatyzacji. Taka rada: warto używać klimatyzacji w zimie, choć przez chwilę. Dzięki temu nie będzie uciekał gaz, którym jest napełniona klimatyzacja.

3 thoughts on “Temperatura w aucie

  • witam

    znowu mam zastrzeżenia do ostatniego zdania w wpisie na temat klimatyzacji. Włączanie w porze zimowej jest wskazane, nie dlatego, że jeżeli nie będziemy tego robić to ucieknie nam gaz tylko po to aby osuszyć wilgotne powietrze. Dzięki temu szyby szybciej odparują niż przy puszczaniu ciepłego powierza na szybę. A jak wiadomo przy zimnym silniku potrzeba dłuższej chwili, aby ciepłe powietrze leciało z kratek wentylacyjnych

    Pozdrawiam

  • Jestem w stanie się z Tobą, Polomat_1991, zgodzić, że klimatyzację w zimie używa się „tylko po to aby osuszyć wilgotne powietrze”, ale czy twierdzisz, że jeśli klimatyzacja nie będzie używana w okresie zimowym, przez 6 miesięcy, to nie wpłynie to na zmianę objetości gazu oraz częściowe rozstrzelnienie instalacji?

  • Wiesz, czynnik sam z siebie nie ucieknie. Jeżeli juz ucieknie jest to spowodowane tym, że jeśli układ nie pracuje przez dłuższy czas uszczelka wałka sprężarki wysycha, przywiera do wałka i obraca się potem razem z nim powodując wyciek czynnika i oleju.

    Czyli po części masz racje, tylko zdanie w tym artykule jest niezbyt dobrze sformułowane 🙂

    Pozdrawiam panią o niecodziennym zainteresowaniu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *