Umowa kupna sprzedaży samochodu
Kiedy uda się nam znaleźć nasze wymarzone auto, przystępujemy do dokładnych oględzin. I jeśli wypadną one pozytywnie, dokonujemy zakupu samochodu.
Jeśli samochód (zarejestrowany w kraju) kupujemy od osoby prywatnej (bezpośrednio od poprzedniego właściciela) musimy sporządzić odpowiednią umowę sprzedaży samochodu. Dlatego piszę o osobie prywatnej, gdyż sama ostatnio zakupiłam auto zarejestrowane w kraju bezpośrednio od poprzedniego właściciela. I to, co opiszę w dzisiejszym i kolejnych wpisach oparte jest na moich prywatnych doświadczeniach. Sama przez to przeszłam. 🙂
Poniżej we wpisie znaleźć można linki do wzoru umowy kupna sprzedaży. A teraz kilka suchych faktów:
Odpowiednia umowa sprzedaży samochodu jest niezbędna do prawidłowego i prawnie uznanego przeprowadzenia transakcji. Umowa sprzedaży to umowa w której sprzedający przenosi na kupującego własność rzeczy (w tym wypadku samochodu).
Sprzedający zrzeka się roszczeń do samochodu i wydaje go kupującemu. Kupujący ma obowiązek zapłacić za samochód i odebrać go w określonym czasie.
Umowa kupna sprzedaży powinna być sporządzona w formie pisemnej w dwu jednakowo brzmiących egzemplarzach, po jednym egzemplarzu dla każdej ze stron. Musi być w niej określenie przedmiotu sprzedaży (samochodu) oraz jego cena. Ponadto umowa sprzedaży musi zawierać:
- datę zakupu samochodu, która jest o tyle ważna, że właśnie od podanej w umowie daty uzależnione są terminy, w których załatwić należy procedurę rejestracji w urzędzie skarbowym, wydziale komunikacji oraz firmie ubezpieczeniowej;
- dane każdej ze stron (imię i nazwisko, adres zameldowania, NIP, PESEL);
- serię i numer dokumentu tożsamości (przez kogo wydany jest dokument);
- podpisy kupującego i sprzedającego lub sprzedających, jeśli auto kupujemy do 2 właścicieli.
Umowa sprzedaży samochodu
- Pobierz wzór umowy sprzedaży samochodu w formacie doc (Word)
- Pobierz wzór umowy sprzedaży samochodu w formacie pdf (Adobe)
- Pobierz wzór umowy sprzedaży samochodu w formacie odt (OpenDocument)
Warto wiedzieć, że oprócz umowy sprzedaży samochodu (w przypadku zakupu samochodu zarejestrowanego w kraju, od osoby prywatnej) powinniśmy otrzymać od poprzedniego właściciela:
- dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym lub decyzją o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu,
- kartę pojazdu (taka czerwona książeczka) – jeśli została wydana,
- ważną, AKTUALNĄ polisę OC!
- przeszłą, wcześniejszą dokumentację samochodu – jeśli jest,
- komplet kluczyków. 🙂
Mając te dokumenty, możemy ruszać w drogę. Ale przed nami jeszcze kilka formalności. O nich napiszę jednak w kolejnym wpisie.