Zalety i wady myjni bezdotykowych
Wprowadzenie myjni bezdotykowych na polski rynek znacznie ułatwiło utrzymanie czystości samochodu. Nie musimy przeznaczać na to całego popołudnia na własnym podwórku, co i tak swoją drogą nie do końca jest legalne. Najlepsze jest to, że cena takiego mycia często jest śmiesznie niska i już za 5-10 złotych możemy cieszyć się czystym autem. Jak jednak powinniśmy to robić? Jakie są zalety i jakie wady korzystania z myjni bezdotykowych? Sprawdźmy!
Zalety myjni bezdotykowych
- Cena to pierwsza zaleta. Jeśli mamy mocno ubłocony samochód, to spłukanie go wodą pod ciśnieniem to koszt dosłownie 2 złotych. Jeśli zdecydujemy się na całkowite mycie samochodu (mycie z proszkiem, nabłyszczanie, woskowanie) to przy większym samochodzie będzie kosztowało nas to 10 złotych, lub przy wolniejszym tempie kilka złotych więcej.
- Drugą zaletą niewątpliwie jest czas. Kiedy samodzielnie, ręcznie mylibyśmy samochód, poświęcilibyśmy na to około godziny, może troszkę więcej. Myjnia automatyczna to często maksymalnie 5-10 minut pracy.
- Bezobsługowość i czystość. Najlepsze pod tym względem są automatyczne myjnie szczotkowe, jednak nie są one bezpieczne dla lakieru auta. Myjnie bezdotykowe z tzw. lancą z wodą pod ciśnieniem jednak również są wygodne. Wystarczy obchodzić samochód dookoła i kierować strumień wody na auto, zmieniając przy tym programy mycia.
Wady myjni automatycznych
Mogłoby wydawać się, że jest wszystko super i myjnie te są bez wad. Są one bardzo dobrym ułatwieniem utrzymania czystości auta, jednak mają swoje wady. Wiele osób niestety nie czyta instrukcji i używa ich niezgodnie z przeznaczeniem, co może doprowadzić do uszkodzenia lakieru. Na przykład naniesienie chemii czyszczącej na rozgrzany od słońca lakier może spowodować przebarwienia. Natomiast usuwanie zabrudzeń przyschniętych do lakieru (błoto, owady) z odległości 5-10 cm może doprowadzić do jego uszkodzenia lub oderwania kawałków powłoki lakierniczej.
Wadą jest również jakość mycia. Samochód po wizycie w myjni bezdotykowej jest w miarę czysty, nie ma widocznych zabrudzeń. Jednak nigdy nie będzie w takim stanie, jak po myciu ręcznym i wtarciu dobrej jakości wosku. Nie ma co jednak wybrzydzać, bo ceny i czas poświęcony na takie rodzaje mycia samochodu są zgoła odmienne.
Podsumowując jednak nie można narzekać na myjnie bezdotykowe. Za niską cenę otrzymujemy szybkie mycie auta, który można uznać za powierzchownie czysty na jakiś czas. Jeśli jednak chcesz idealnego, błyszczącego się lakieru, warto skorzystać z myjni ręcznej, która jednak będzie dużo droższa.