Zalety leasingu operacyjnego – czy znasz je wszystkie?
Każdy przedsiębiorca ma kilka możliwości na to, aby zdobyć nowe auto. Może je po prostu, kupić, albo zaciągnąć na nie kredyt. Istnieje także szansa wynajmu pojazdu lub skorzystania z możliwości, jakie daje leasing. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Jedną z odmian leasingu jest leasing operacyjny, poniżej najważniejsze zalety związane z tą formą finansowania.
Leasing – co tak naprawdę możesz zyskać?
Leasing nie jedno ma imię. Tutaj do tych najpopularniejszych, najczęściej występujących należą: leasing operacyjny i leasing finansowy. Zaletą tego pierwszego jest to, że stanowi powszechną formę i jednocześnie dostępną dla wszystkich zainteresowanych. Dużym plusem jest fakt, że każdy, kto chce się na to zdecydować, nie musi przechodzić poprzez skomplikowane procedury, czy zebrać sporą ilość dokumentów po to, aby mógł on korzystać z takich usług. Tutaj wszystko sprowadzone zostało do minimum.
Plusem jest ponadto, że decydując się na taką formę, a nie na przykład na pożyczkę gotówkową, leasingobiorca nie zmniejsza swojej zdolności kredytowej. Żadne wskaźniki finansowe nie zostaną obniżone. Z tego względu nie pojawią się problemy w przypadku, kiedy przedsiębiorca zdecyduje się na zaciągnięcie kredytu w banku. Przedstawiciele takiej firmy mogą sobie pozwolić na większą ilość działań, kiedy pojawi się potrzeba zakupu dodatkowego sprzętu lub maszyn, nie będą oni blokowani przez kredyt.
Plusy leasingu operacyjnego – co warto mieć na uwadze?
Taka forma bardzo często wiąże się z opłatą wstępną, czyli tak zwanym wkładem własnym. Jest to pewne zabezpieczenie, ale nie stanowi znaczącej kwoty dla leasingobiorcy. Ponadto jest tutaj szereg korzyści finansowych, nawet mimo to, że od roku 2019 mamy nowe przepisy regulujące te kwestie.
Przede wszystkim plusem jest tutaj możliwość zaliczenia w koszty firmy zakupionego samochodu. Dostępne są korzyści podatkowe, takie jak odliczenia od dochodu, a także odliczenia podatku VAT z faktury.
Ponadto wiele osób decyduje się na tę, a nie inną formę, ponieważ wiąże się ona z niską ceną wykupu auta firmowego. Bardzo często kwota ta znajduje się poniżej wartości rynkowej pojazdu.